Devon rex - o rasie​

About the breed

 

ornament

 

 

Rasa devon rex jest wynikiem naturalnej mutacji kota domowego. 

 

Po raz pierwszy jej efekt zaobserwowano w 1960 roku u zdziczałego kota w Devonie (Wielka Brytania). W miocie ze skojarzenia tego kocura z kotką domową urodził się śmieszny dymny kocurek o pofalowanej sierści. 
 
Wyrósł on na pięknego kocura o szerokiej głowie, wyglądzie skrzata i wspaniałym niemal psim charakterze. Ów młody kot został skojarzony z reksem kornwalijskim, ale ich potomstwo nie posiadało pofałdowanego futerka, co wskazywało, że u obu ras kędzierzawość warunkowana jest innym genem. Zachowanie tego genu możliwe było przez chów wsobny.  W celu zwiększenia różnorodności umaszczenia reksy zaczęto krzyżować z innymi kotami krótkowłosymi i syjamskimi.

 

Rasę devon rex uznano w 1972 roku.

 

Devony często nazywane są skrzatami, gackami albo E.T. Ich wielkie uszy, duże i szeroko rozstawione oczy, uśmiechnięty pyszczek sprawiają, że nie można obok tych kotów przejść bez emocji. Ciało devonów jest średniej wielkości,  szczupłe, zwarte, ale muskularne.  Nogi są długie i smukłe oraz robią wrażenie nieco krzywych. Głowa klinowata o pełnych policzkach.  Uszy duże, nisko osadzone.

 

 

 

 

 

 

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.